ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

tel./fax. (17) 22 43 008
zs.zol@pro.onet.pl

Z KAMERĄ W SOPLICOWIE…

W kalendarzu uroczystości organizowanych przez Zespół Szkół szczególne miejsce zarezerwowane jest na obchody Dnia Patrona. Jak co roku z tej okazji odbyła się uroczysta akademia związana z postacią Adama Mickiewicza.

W dniu 28 listopada o godz. 9:30 sala kolumnowa zapełniła się publicznością, wśród której poza uczniami i nauczycielami naszej szkoły, pojawili się również goście - przedstawicielki Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. Matki Teresy z Kalkuty w Żołyni. Uroczystość zainaugurował dyrektor szkoły, p. Stanisław Panek, witając wszystkich zgromadzonych.

Dyrektor ZPO, p. Elżbieta Jagustyn, wręczając nagrody, podziękowała za działalność w wolontariacie na rzecz Hospicjum i ZPO uczennicom naszej szkoły: Aleksandrze Fleszar, Sylwii Jagustyn, Martynie Decowskiej, Katarzynie Orłoś, Karolinie Stopyrze, Klaudii Turosz  oraz p. Katarzynie Wróbel, opiekunce SKW.

Akademię prowadzili: Monika Dmitrowska, Wiktoria Lisowska i Jakub Szczyrba, uczniowie klasy 1a LO. Przybliżyli oni utwór osobliwy, jakim dla nas - Polaków jest „Pan Tadeusz”, wybitne arcydzieło, w którego cieniu pozostają inne dzieła wieszcza. Najpierw opowiedzieli o  powstaniu, recepcji książki, o niezbyt przychylnych ocenach czytelników i krytyków współczesnych Mickiewiczowi, o tym, że utwór docenili dopiero potomni. Następnie ukazali zmagania i trudności wybitnego reżysera, Andrzeja Wajdy, z realizacją filmu pt. „Pan Tadeusz”. Przedstawili okoliczności powstawania adaptacji dzieła.

W dalszej części programu artystycznego przekonaliśmy się o żywotności epopei, która przetrwała próbę czasu. Wysłuchaliśmy m. in. rapowej wersji „Inwokacji” (wykonawcy: Damian Baran, Patryk Szczepański, Ola Przybyło z kl. 2c gim.), spotkaliśmy samego Adama Mickiewicza (w tej roli niezastąpiony Adam Majkut z kl. 2b LO), którego do okrojenia rozmiarów eposu zachęcała sama minister oświaty (Ola Kuca z kl. 1a LO). Uwspółcześniony fragment poematu w wersji na wesoło przedstawili: Michał Wróbel – narrator, Arkadiusz Golenia w roli Tadeusza, Weronika Mach grająca Telimenę i Dominika Urban jako wytresowany królik. Występ zakończył „śpiewający” Mickiewicz, który złożył zamówienie w McDonald’s.

Za przygotowanie obchodów Dnia Patrona Szkoły odpowiedzialni byli uczniowie klas 1a LO i 2c gim. wraz z wychowawcami p. Grzegorzem Hryniewskim i p. Ryszardem Niemcem oraz nauczycielki p. Katarzyna Wikiera oraz p. Aurelia Bem-Wróbel. O Adamie Mickiewiczu piękne recytacje wygłosiły Angelica Decowska i Aleksandra Panek z klasy 1a LO. Nad całą oprawą muzyczną wzbogacającą akademię czuwał Jakub Tomczyk (1a LO), a nagłośnienie zapewnili Marcin Jucha i Patryk Turosz z 2b LO. Dekoracjami i upiększeniem sali gimnastycznej zajęły się Maja Kuras (1a LO) oraz Iga Gąsior (1a LO). Michał Wróbel, Kondrat Nowak i Fabian Dobek z 3b gim. urozmaicili występ prezentacją multimedialną o naszym wieszczu.

Uroczystość była okazją do popularyzacji twórczości poety oraz możliwością do zaprezentowania przez uczniów swoich różnorakich umiejętności poprzez udział w zorganizowanych wcześniej konkursach. Były to: konkurs czytelniczy ph. W świecie ballad  Adama Mickiewicza, w którym I miejsce zajęły Daria Brzezicka i Klaudia Kraska, II miejsce - Gabriela Wójcik, III miejsce:  Julia Szubart, uczennice kl. 3b gim.  W szkolnym konkursie tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Joanna Naróg z kl. 2c, zaś wicemistrzem zostały ex aequo Maria Filip z kl. 2b i Julia Dyrda z kl. 3a gim.  Nagrody w konkursie ph. Wiem wszystko o Adamie Mickiewiczu zdobyli: Karol Mach – I msc (kl. 3b) Agnieszka Leja (kl. 2a) i  Katarzyna Orłoś (kl. 3b) – II msc oraz Paulina Sobuś (kl. 2a) – III msc. Laureatami  konkursu polonistycznego zostali Karol Mach z kl. 3b, uzyskując tytuł  Mistrza Języka Polskiego, oraz Monika Ożga z kl. 3a - wicemistrzyni.

Druga część obchodów tegorocznego Święta miała miejsce w Domu Kultury, gdzie za sprawą filmu Pan Tadeusz na pewien czas mogliśmy przenieść się w soplicowski świat, w nadniemeńską krainę, do „ kraju lat dziecinnych! On zawsze zostanie święty i czysty, jak pierwsze kochanie”. W ten sposób uczciliśmy pamięć Patrona naszej szkoły.

Organizatorzy

 


GALERIA

VIII FINAŁ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ MINISTRANTÓW I LEKTORÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ

ZOBACZ WIĘCEJ

LICEALNA LIGA MIKSTÓW W PIŁCE SIATKOWEJ 2017/2018

ZOBACZ WIĘCEJ

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NASZYM GIMNAZJUM

ZOBACZ WIĘCEJ

WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS 1 GIMNAZJUM DO KRYNICY-ZDRÓJ

ZOBACZ WIĘCEJ

DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

ZOBACZ WIĘCEJ

GALERIA SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

ZOBACZ WIĘCEJ