ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

SERCEM PATRZ

Dnia 5.12.2019 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Patrona. Ta coroczna uroczystość pozwala nam, uczniom zdobywać i poszerzać wiedzę o wieszczu narodowym, Adamie Mickiewiczu. Zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów powitała znana melodia poloneza z filmu "Pana Tadeusz". Uroczystość prowadzili Maria Filip i Kacper Żaba, którzy uświadamiali nam wszystkim wielki wpływ dzieł  i czynów Mickiewicza na świadomość milionów rodaków. W trakcie przemówienia Elita Baftijari zaśpiewała subtelną piosenkę pt. "Sercem patrz".

Następnie przyszedł czas na część artystyczną. W pierwszej scence dziewczyny (Weronika Mach oraz Marta Guzy z 1 LG i Anna Filip oraz Martyna Mach z kl. 1LO) wcieliły się w role czarownic, które swoimi czarami wywołały ducha Wieszcza. Przywołany duch poety (Jakub Leja z 2a LO) wygłosił "Inwokację" z polskiej epopei narodowej, ale w zmienionej wersji, bowiem rozpoczynała się od słów "Liceum, szkoło moja...!"

Kolejny punkt programu to rozstrzygnięcie konkursów zorganizowanych w ramach obchodów święta. Dyrektor szkoły, pan Janusz Dziurzyński ogłosił wyniki Szkolnego Konkursu Polonistycznego przeprowadzanego co roku wśród uczniów liceum. Tytuł Mistrza Języka Polskiego przypadł w udziale Monice Dmitrowskiej, zaś wicemistrza - Andżelice Buszcie z kl. 3a. Przyznano także dwa wyróżnienia: Annie Filip oraz Marii Filip z klas pierwszych. W konkursie plastycznym "W świecie ballad A. Mickiewicza" nagrody odebrały: Gabriela Szpilka i Joanna Naróg z kl. 1LG oraz Anna Filip z kl. 1LO.

Z następnej scenki wzorowanej na „Dziadach” oraz „Romantyczności” wypływało uniwersalne pouczenie dla wszystkich „Miej serce i patrzaj w serce”. Wystąpili: Piotr Szpila – Narrator, Anna Filip – Guślarz, Martyna Mach, Weronika Mach, Marta Guzy – Chór, Gabrysia Szpilka – Zosia, Asia Naróg- Karusia, Michał Nicpoń – Starzec.

Święto patrona stwarza okazję do zaprezentowania swojej wiedzy o wieszczu narodowym. Tym razem konkurs wiedzowy przybrał formę znanego teleturnieju ph. „Jeden z ośmiu”. Każda klasa wystawiła dwóch reprezentantów.

1 LG Piotr Nowak i Joanna Naróg,

1 LO Anna Filip i Martyna Mach,

2 LO Jakub Leja i Maja Kuras,

3 LO Piotr Lewkowicz i Arkadiusz Jurek. 

W finale znaleźli się wdaj gracze, ostatecznie 1. miejsce zajął Piotr Lewkowicz, otrzymując nagrodę główną, a 2. - Piotr Nowak.

Po ekscytującym i pełnym wrażeń konkursie po raz kolejny wystąpiła Elita Baftijari w piosence "Niepewność" - muzycznej wersji znanego liryku poety. Na zakończenie uroczystości prowadzący podziękowali wszystkim za wspólne uczczenie pamięci naszego patrona - Adama Mickiewicza.

Akademię przygotowały panie Katarzyna Wikiera i Małgorzata Grabarz-Ilasz. Odpowiedzialność za nagłośnienie oraz podkłady muzyczne przejęli Michał Wróbel oraz Fabian Dobek z 2a klasy LO. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystej akademii, należą się gorące podziękowania za włożoną pracę. Mamy nadzieję, że tegoroczne święto przekonało o nieprzemijającej wartości poezji naszego narodowego Wieszcza.

 Aleksandra Przybyło kl. 1LG