ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA

25 października 2019r. zakończyła się   kolejna edycja akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa". To koordynowana przez Telewizję Rzeszów zbiórka zniczy, które przed 1 listopada trafią na polskie groby za wschodnią granicą. 

Co roku włączają się w nią szkoły i przedszkola, harcerze i strzelcy, stowarzyszenia kresowe, często całe gminy. To rodzaj wsparcia dla mieszkających tam Polaków, ale też wyraz pamięci o polskiej historii ziemi lwowskiej. Do akcji włączyli się też nauczyciele Zespołu Szkół w Żołyni.  Zebrali znicze białe i czerwone, które następnie zostały dostarczone do siedziby TVP3 Rzeszów - organizatorów akcji.

"Światełko Pamięci dla Łyczakowa" - akcja wymyślona  kilkanaście lat temu przez dziennikarzy Polskiego Radia Lwów i polski konsulat we Lwowie, to sposób na to, żeby 1 listopada polskie groby za wschodnią granicą wyglądały jak te w kraju.  Rodacy zza wschodniej granicy na co dzień pamiętają o polskich grobach, także tych bezimiennych, ale często brakuje sił i pieniędzy, bo Polaków za wschodnią  granicą jest coraz mniej, a grobów tysiące. Zbiórka zniczy w Polsce mobilizuje ich do tego,  aby 1 listopada zaangażować się w ich rozstawianie i zapalanie. Część biało-czerwonych zniczy kupuje polskie ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, Instytut Pamięci Narodowej i konsulat we Lwowie. Co najmniej drugie tyle to tradycyjnie już efekt zbiórki prowadzonej przez mieszkańców Podkarpacia, która zakończyła się 25 października. Tylko na lwowskim Cmentarzu Orląt jest 3 tysiące nagrobków najmłodszych obrońców miasta z lat 1918-1920. Na wszystkich 1 listopada zapłoną biało-czerwone znicze, ale Polacy ze Lwowa i obwodu lwowskiego rozstawią też zebrane  w Polsce światełka   pamięci na często bezimiennych grobach powstańców listopadowych, styczniowych i żołnierzy września. Akcja "Światełko Pamięci dla Łyczakowa" to także ważne przypomnienie tego, że niezależnie od zawirowań historii te ziemie kiedyś były polskie.