ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

WSPÓLNE CZYTANIE NOWEL

Już po raz ósmy w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie, akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. Do tegorocznej odsłony wybrano osiem nowel. Są to utwory o różnej tematyce, o różnym stylu i języku, jednak łączy je wspólne przesłanie. Uczą nas bowiem tego, że w życiu należy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno tracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Czytanie polskich nowel w Żołyni miało miejsce 5 września przed pomnikiem A. Mickiewicza o godz. 11.00. We wspólnym czytaniu brali udział m. in. uczniowie z wszystkich szkół naszej gminy.

Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowali uczniowie klasy 8b: Ula Cisek, Karolina Dudek, Zuzia Foryt, Patryk Cyburt, Tomek Puzio, Szymon Szpila, Jakub Szylar, którzy przybliżyli nowelę H. Sienkiewicza pt. „Sachem”.  Licealiści z klasy 2a: Elita Baftijari, Ola Słupek, Samanta Wojnar, Fabian Dobek, Wojciech Kochmański, Jakub Leja, Michał Wróbel przedstawili utwór S. Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony…”.

Narodowe Czytanie to akcja, która promuje czytelnictwo, ale także służy przekazywaniu ważnych wartości zawartych w polskiej literaturze. Dlatego już dziś zachęcam do wspólnego czytania „Balladyny”, lektury zapowiedzianej na rok 2020.

Katarzyna Wikiera