ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

Z WIZYTĄ W DOMU DZIECKA…

W związku z realizacją projektu z ekonomii postanowiłyśmy wspomóc Dom Dziecka w Nowej Sarzynie. Po wcześniejszym porozumieniu się z jedną z opiekunek placówki panią Ewą Leja okazało się, że akurat w tym czasie największe zapotrzebowanie jest na klapki basenowe oraz skarpetki. Postanowiłyśmy więc przeprowadzić zbiórkę tych właśnie rzeczy w szkołach znajdujących się w Żołyni. Do współpracy zaprosiłyśmy SP2 w Żołyni Dolnej, w której zbiórkę przeprowadziło SU, same zaś podjęłyśmy się zbiórki w SP1 oraz w ZS w Żołyni. W sumie udało nam się zebrać 30 par klapek na basen oraz 130 par skarpetek damskich, męskich oraz dziecięcych.

5 maja pod opieką rodziców udałyśmy się do Domu Dziecka, aby dostarczyć zebrane rzeczy. Okazało się, że w placówce obecnie przebywa 26 podopiecznych w wieku od 5 lat wzwyż. Mają oni zapewnioną całodobową opiekę oraz pełne wyżywienie. Cztery posiłki dziennie, w tym podwieczorek jako mała przekąska np. batonik. Za wysokie wyniki w nauce oraz dobre wypełnianie swoich obowiązków dzieci mogą mieć przyznane wynagrodzenie w wysokości 10 zł lub 80 zł, w zależności od zasług. Podopieczni mogą dostać przepustkę na święta lub ferie do swoich rodzinnych domów. Niestety nie wszyscy mają taką możliwość. Panie opiekunki zastępują dzieciom rodziców. Są obecne zarówno w przedszkolu na Dniu Matki, jak i na szkolnej wywiadówce. Starają się też, aby wszystkie obowiązki były przez  podopiecznych sumiennie wypełniane, gdyż przygotowuje to wychowanków do normalnego, samodzielnego życia poza placówką.

Podsumowując, wizyta w Domu Dziecka sprawiła, że bardziej doceniłyśmy swoich rodziców oraz to co mamy. Obudziła się w nas, także chęć do dalszej pomocy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowanej zbiórki. Naprawdę warto pomagać!     

 Uczennice 2a LO