LEKCJA EMAPTII, CZYLI Z WIZYTĄ W MARKOWEJ...
 
Dnia 19 marca uczniowie klasy pierwszej liceum wraz z p. Aurelią Bem-Wróbel i p. Agnieszką Wilczek udali się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Prezentowana wystawa, szeroko komentowana przez przewodnika, przybliżyła wszystkim tematykę ciężkich realiów życia w czasie okupacji niemieckiej na terenie województwa podkarpackiego. Poznaliśmy także sylwetki Polaków pochodzących z tych obszarów, którzy narażając życie swoje i swoich rodzin pomagali Żydom. Przykładem takiej bohaterskiej postawy była poznana bliżej historia rodziny Ulmów: Wiktorii, Józefa i ich sześciorga (a właściwie siedmiorga) dzieci, którzy za udzielenie schronienia ośmiorgu Żydom zapłacili najwyższą cenę. Pobyt w muzeum był swoistą lekcją historii i empatii, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów, a także skłoni do głębszych przemyśleń i refleksji.
Następnie wszyscy udaliśmy się do Storczykarni oraz na krótki spacer po łańcuckim parku...
Aleksandra Słupek, kl. 1 LO