NIEMIECKOJĘZYCZNE  POTYCZKI

W okresie zimowo – wiosennym uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Żołyni rywalizowali w dwóch konkursach z języka niemieckiego, które obejmowały wiedzę o Austrii z zakresu historii, geografii, nauki, kultury, ekonomii, muzyki i sportu.

Pierwszy to XXII ogólnopolski konkurs wiedzy “Austria -  kraj i  mieszkańcy” organizowany w ramach 19. Wiosny Austriackiej. W jego regionalnej odsłonie wzięło udział ok. 170 uczniów z Podkarpacia m.in. bardzo liczna reprezentacja rzeszowskich liceów, ale także uczniowie z Jarosławia, Trzciany, Tarnobrzega, Przeworska i Żołyni.

W wyniku przeprowadzonych eliminacji do reprezentacji  liceum zakwalifikowali się: Angelica Decowska, Samanta Wojnar, Aleksandra Polak i Fabian Dobek.  Rywalizację na szczeblu wojewódzkim zorganizowała Biblioteka Austriacka Uniwersytetu Rzeszowskiego, która jest jedną z sześciu takich placówek na terenie Polski założonych przez austriackie Ministerstwo Kultury. Na całym świecie jest ich 83. Finał tegorocznego konkursu odbędzie się w Opolu.

Drugą formą rywalizacji był konkurs „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego” organizowany już od kilku lat przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego . Cieszące się coraz większym zainteresowaniem współzawodnictwo zostało zorganizowane w ubiegłym roku na terenie ośmiu województw z udziałem prawie 800 uczestników. Etap szkolny składał się się z zadań  testowych w języku polskim i niemieckim, które rozwiązywały zespoły trzyosobowe.  Po raz pierwszy do rywalizacji stanęli nasi licealiści z klas I i II.
Zwyciężył zespół z klasy II a – Angelica Decowska, Ewa Decowska i Aleksandra Panek. Drugie miejsce zajęli Jakub Leja, Fabian Dobek i Michał Wróbel z klasy I a, a trzecie Arkadiusz Jurek i Jakub Szczyrba z II a.
Reprezentacja dziewcząt z klasy II a awansowała do etapu wojewódzkiego, który rozegrany zostanie w Przemyślu.

Opiekun projektów

Marta Hryniewska