WARSZTATY "200 LAT KOLĘDY <CICHA NOC> -
HISTORIA, PRZESŁANIE, WSPÓŁCZESNOŚĆ"

W wieczór wigilijny 1818 roku  po raz pierwszy zabrzmiała pieśń „Cicha noc, święta noc”. Autor słów Joseph Mohr i kompozytor Franz Xaver Gruber wykonali ją w kościele św. Mikołaja w Oberndorf koło Salzburga. Już na przełomie wieków kolęda była znana na całym świecie. Została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów. Dziś jest przede wszystkim pieśnią, która łączy wszystkie narody uniwersalnym przesłaniem pokoju. Tak w wielkim skrócie przedstawia się piękna historia najsłynniejszej kolędy świata, która kończy w tym roku 200 lat.

Z okazji tego jubileuszu Biblioteka Austriacka działająca przy Uniwersytecie Rzeszowskim zorganizowała dla młodzieży podkarpackich szkół warsztaty pod nazwą "200 lat kolędy <Cicha noc> - historia, przesłanie, współczesność".   

W zajęciach w dniu 13.12.br. wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Żołyni z klas Ia i IIa wraz z nauczycielem języka niemieckiego p. Martą Hryniewską.

Podczas warsztatów uczestnicy usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących genezy oraz dalszej historii „Cichej nocy”. W podsumowującym konkursie wyróżnili się m.in. Fabian Dobek i Michał Wróbel z klasy 1a LO. Otrzymali z rąk organizatorów drobne upominki. 
Miłym zakończeniem tego przedświątecznego spotkania było wspólne odśpiewanie „Stille Nacht, heiliege Nacht”.

Marta Hryniewska