PODKARPACKI KALEJDOSKOP PODRÓŻNICZY – FESTIWAL KULTUR ŚWIATA

Dnia 7. grudnia 2018r. uczniowie liceum ogólnokształcącego wraz z opiekunami p. Martą Hryniewską oraz p. Grzegorzem Hryniewskim udali się do G2 ARENA w Jasionce. Naszym celem był udział w Akademii Młodego Podróżnika w ramach jubileuszowego 10. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. W wydarzeniu brało udział ponad 900 uczniów z Rzeszowa i województwa podkarpackiego, a wśród nich  LO z Żołyni. Był to już szósty udział naszego liceum w tej znanej w całej Polsce imprezie podróżniczej.

Spotkanie rozpoczął Bartosz Szarko - miłośnik wschodniej Polski - ze swoim programem pod tytułem „Hej, kolego, chodźmy w góry”. Przedstawił nam kilka pomysłów na karpackie wędrówki.

Następnie na scenie wystąpił Andrzej Budnik - alternatywny podróżnik, zapalony blogger - który dosłownie zachwycił całą salę. W Australii podczas dwóch wizyt spędził w sumie ponad rok. Jego  historia była okraszona zdjęciami oraz filmami z ziemi i z drona, co sprawiło, że poczuliśmy się jak ptak lecący nad australijskimi rzekami, górami i rozległym buszem.

Po krótkiej przerwie przywitał nas Krzysztof Starnawski - ratownik TOPR, nurek ekstremalny - jego prezentacja była poświęcona  najtrudniejszym eksploracjom jaskiń przeprowadzonych we Włoszech, w Albanii, Czechach, Meksyku i Francji, które doprowadziły do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii w tych rejonach, w tym najgłębszej zalanej jaskini na świecie.

Kolejną ciekawą postacią okazał się Józef Michałek, który przedstawił nam szlak kultury Wołoskiej wraz   ze swoimi  karpackimi pasterskimi tajemnicami.

Całą imprezę zakończył dobrze nam znamy Bartłomiej Machowski - przewodnik beskidzki, który odwiedził naszą szkołę w tamtym roku. Jego prelekcja „W sercu Europy - skarby polsko-słowackiego pogranicza” to zaproszenie w krainę Karpat na styku dwóch państw: Polski i Słowacji. Poznaliśmy granice Karpat, powędrowaliśmy przez ostre górskie granie, pofalowane połoniny i zapomniane doliny. Zwiedziliśmy obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, sanktuaria na Szlaku Maryjnym i powróciliśmy do przeszłości w krainę Łemków i Bojków.

Akademia Młodych Podróżników to jeden z punktów głównego kalejdoskopu trwającego od 9 – 11.12.2018r. W tych dniach miłośnicy podróżowania mieli okazję do udziału w dziesiątkach prelekcji, warsztatach  fotograficznych, projekcjach filmowych, czy prezentacjach literatury podróżniczej. Była to także wyśmienita okazja do spotkania z wspaniałymi gośćmi, którzy swoją obecnością zaszczycili tegoroczny kalejdoskop m.in. podróżnik Tomek Michniewicz, himalaista Leszek Cichy, bloggerzy Ola i Karol Lewandowscy „Busem przez świat”, najmłodsza zdobywczyni Korony Ziemi Miłka Raulin, czy nurek jaskiniowy Krzysztof Starnawski.

Finałem tegorocznej imprezy był koncert zespołu RAZ DWA TRZY- WAŻNE PIOSENKI.

Jakub Szczyrba, kl. 2a LO