„Morze nigdy nie było bardziej niebieskie,

a pogoda nigdy nie była piękniejsza”

Tak wspaniałe wrażenia pozostają w naszej pamięci po kilkudniowym pobycie nad Morzem Bałtyckim  w dniach 10 -15 czerwca. Pomysłodawcą i organizatorem całej wyprawy był  ks. Waldemar Pastuszak - opiekun parafialnej grupy oazowej uczniów i absolwentów Zespołu Szkół w Żołyni. Założenia wyjazdu obejmowały poznawanie nowych miejsc, zwiedzanie obiektów, a także duchowe umacnianie wspólnoty młodzieży. Program zapowiadał się ciekawie i na propozycję bardzo szybko odpowiedziało 19 osób.

W niedzielny wieczór rozpoczęliśmy naszą podróż w kierunku nadmorskiej miejscowości Jarosławiec. To kolejnego dnia większość z nas po raz pierwszy powitała morze i była świadkiem uroczego zachodu słońca. Wieczorem wspólnym śpiewem i Mszą św. podjęliśmy ćwiczenia rekolekcyjne, które były stałym punktem programu.

W tej miejscowości, gdzie stale słychać było szum morza, obejrzeliśmy niezwykłe zbiory w Muzeum Bursztynu. Słuchaliśmy ciekawych opowieści o pracy rybaka oraz na temat fauny i flory morskiej - taką wiedzę w Galerii Rybactwa przekazał nam p. Leszek Kołakowski, dla którego morze jest drugim domem.

Gdy w środę Jarosławiec spowiły ciemne deszczowe chmury, pojechaliśmy w stronę słonecznego Gdańska. Pierwszy przystanek nastąpił w Oliwie. Tam w Archikatedrze Oliwskiej zachwycił nas niezwykły wystrój, który przeobrażał się w przeciągu 800 lat historii budowli – od stylu romańskiego przez gotyk, barok, aż do czasów współczesnych. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego, mieliśmy okazję również zwiedzić cudowne ogrody znajdujące się w Klasztorze Sióstr Brygidek. Poznane zabytki, także w starej części Gdańska, na długo pozostaną w naszej pamięci.

Czwartek okazał się nieco luźniejszym dniem, zaplanowano wyjazd do Darłowa, by stamtąd popłynąć w rejs statkiem, który u niektórych wywołał „chorobę morską”. Natomiast po powrocie do naszego ośrodka czas wolny wykorzystaliśmy na plażowanie i relaksujący wypoczynek. Pogoda nadal sprzyjała, twórczych umysłów nie brakowało, więc pojawiły się historie zwykłe i niezwykłe, które będziemy miło wspominać.  Późnym wieczorem odbyło się pożegnalne ognisko, ponieważ był to nasz ostatni dzień w Jarosławcu, chociaż … z morzem  jeszcze nie pożegnaliśmy się. W piątek wcześnie rano o godzinie czwartej, udaliśmy się na plażę, chcieliśmy uchwycić wschód słońca, był przepiękny. Zaraz po śniadaniu i Mszy św. spakowani wyruszyliśmy w drogę powrotną. Czekała nas bardzo długa podróż. Dla jej urozmaicenia przystanek nastąpił  w Toruniu, aby zobaczyć to piękne miasto i kupić prawdziwe toruńskie pierniki. Po kilkunastu godzinach podróży bezpiecznie dotarliśmy do domu.

Był to bardzo udany wyjazd, który umocnił nas duchowo, pogłębił wiedzę oraz doznania estetyczne i przyniósł wiele radości, gdyż humory naprawdę dopisywały.

Pragniemy podziękować księdzu Waldemarowi za zorganizowanie wyprawy, przeprowadzone spotkania rekolekcyjne i urozmaicanie czasu podczas pobytu nad morzem. Wspólnie spędzone chwile pozwoliły na bliższe poznanie się i integrację grupy oazowej.

Te dni na długo pozostaną w naszej pamięci, a wielu z nas chętnie tam powróci.

Uczestnicy wyjazdu