KRESY WSCHODNIE

Już na początku września w naszych głowach zrodził się pomysł, aby w ramach wycieczki szkolnej odwiedzić naszych sąsiadów i poznać dawne tereny Rzeczpospolitej. Aby tego dokonać postanowiliśmy przede wszystkim zadziałać ekonomicznie i część pieniędzy na wyjazd zarobiliśmy sami. Ostatecznie w dniach 6-8 czerwca wraz z wychowawcą p. Grzegorzem Podolcem i p. dyrektorem Stanisławem Pankiem udaliśmy się na Ukrainę. Naszym pierwszym i głównym celem było jedno z najpiękniejszych (niegdyś polskich) miast- Lwów, który zachwyca swoją starą architekturą.

Tam szukaliśmy oznak polskości na cmentarzach Łyczakowskim i Orląt Lwowskich, próbowaliśmy poznać inne religie poprzez zwiedzanie rozmaitych świątyń prawosławnych, grekokatolickich i ormiańskich oraz przenieśliśmy się w inny świat wchodząc do przepięknej Opery Lwowskiej. Odwiedziliśmy również legendarne miejsce narodzin króla Jana III Sobieskiego, zamek „po przejściach” w Podhorcach oraz „prawosławną Częstochowę” położoną na Wołyniu- Ławrę Poczajowską, która niektórych raziła swoim przepychem. Uwieńczeniem całej wycieczki było zobaczenie lwowskiej panoramy z „wysokiego zamku”. Wieczory zaś spędzaliśmy grając w bilard i pływając w basenie. Mimo ginących zegarków i koszulek, wszystko skończyło się dobrze, a my wróciliśmy szczęśliwi z bagażem pełnym nowych doświadczeń i… krówek.

 Uczniowie klasy 2b LO