PROJEKTY Z EKONOMII W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Jak każdego roku uczniowie klas drugich liceum stanęli przed trudnym zadaniem, jakim było zrealizowanie projektów z ekonomii. Każda z grup musiała wykonać go samodzielnie od samych podstaw. Po wybraniu tematu prace podzielone były na cztery kolejne etapy, a co jakiś czas omawialiśmy nasze postępy z p. Grażyną Dąbek. Tegoroczne projekty cieszyły swoją różnorodnością. Znacznie poszerzyliśmy swoją wiedzę, zarabialiśmy na różne cele, a przede wszystkim dostaliśmy szanse na lepsze poznanie naszego otoczenia. A tak o projektach wypowiadali się sami autorzy:

Klasa 2a LO

„Szczęśliwi kalorii nie liczą”

Naszym głównym celem było zarobienie pieniędzy na szczytny cel, kolejnym zaś zamierzeniem- osłodzenie szkolnego życia naszym koleżankom i kolegom. Organizując trzy „słodkie dni”, podczas których uczniowie mogli zakupić domowe wypieki różnego rodzaju, udało nam się zebrać aż 280 zł! Zysk został w całości przekazany na Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Żołyni. Realizując projekt udowodniłyśmy że aby pomóc innym nie trzeba wiele, wystarczą dobre chęci oraz, jak w naszym przypadku, odrobina mąki, cukru i kakao.

 –Sabina Kwiatek, Agnieszka Leja, Wiktoria Mach, Beata Mołdoch

 

„Otyłość-choroba cywilizacyjna XXI w.”

Projekt realizowany był w czterech etapach od listopada 2017 do maja 2018. Efekty naszej pracy zostały przedstawione naszej klasie 2a LO na jednej z lekcji ekonomii. Z pewnością wszyscy członkowie poszerzyli swoją wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania, ale przede wszystkim poszerzyłyśmy swoje spektrum w kręgu wiedzy o przyczynach, skutkach, sposobach leczenia i zapobiegania otyłości.

-Zuzanna Cieśla, Adrianna Pieczonka, Paulina Sobuś

 

„Reforma edukacji… a co na to uczniowie?”

Celem projektu było przeprowadzenie ankiety i poznanie opinii uczniów klas drugich gimnazjalnych i uczniów siódmych klas na temat nowej reformy edukacji wprowadzonej w 2017 roku. Dzięki przeprowadzonej sondzie poznałyśmy zdanie naszych młodszych kolegów i koleżanek. Dzięki projektowi miałyśmy także okazję współpracować z wychowawcami klas oraz uczniami.

-Agnieszka Żaba, Karolina Baj

 

„Zdrowie-oczami dzieci”

Celem naszego projektu było przekazanie dzieciom z klasy III szkoły podstawowej zasad zdrowego trybu życia. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, co daje nam prawidłowe odżywianie i aktywny tryb życia. Dzięki różnego rodzaju zagadkom i konkursom udało nam się zachęcić ich do wprowadzania zasad dotyczących zdrowego żywienia w ich codzienne życie. Dzieci były bardzo aktywne i chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. Mamy nadzieję, że nasza wizyta pozytywnie wpłynęła na ich świadomość dotyczącą zdrowia.

-Klaudia Rokosz, Natalia Fus, Joanna Dobek, Karolina Giża

 

Klasa 2b LO

„Interwencje Państwowych oraz Ochotniczych Staży Pożarnych”

Na początku roku szkolnego podjęliśmy się projektu o działalności i interwencjach Ochotniczej Straży Pożarnej w Żołyni na obszarze naszych regionów. Na początku nawiązaliśmy współpracę ze strażakami oraz zapoznaliśmy się z obowiązkami każdego strażaka. Dzięki pomocy OSP Żołynia zyskaliśmy dane na temat interwencji oraz innych statystyk przez nich prowadzonych. Żeby scalić wszystkie informacje, postanowiliśmy stworzyć prezentację i pokazać ją klasie 2b LO. Na jej potrzeby otrzymaliśmy zdjęcia i film, aby cała prezentacja była przystępna dla odbiorców.

-Krystian Lorenc, Kacper Szpila, Patryk Turosz, Adam Majkut

 

„Promowanie czytelnictwa poprzez zaopatrzenie biblioteki szkolnej w ciekawe pozycje książkowe”

Nasz projekt miał na celu promowanie czytelnictwa i zaopatrzenie biblioteki szkolnej w ciekawe pozycje książkowe. Realizację projektu rozpoczęłyśmy już w październiku, wykonując plakaty informujące o przeprowadzanej przez nas zbiórce makulatury. Następnie wśród uczniów przeprowadziłyśmy ankietę na temat czytelnictwa. Z pozyskanych środków udało nam się zakupić wybrane przez uczniów naszej szkoły książki do szkolnej biblioteki. Finalizacją projektu była prezentacja multimedialna przedstawiona na lekcji ekonomii w klasie 2b liceum.

-Olga Bandrowska, Dominika Fergisz, Wiktoria Trąd, Karolina Piszko

 

„Jaka sieć komórkowa jest najlepsza dla uczniów naszej szkoły?”

Celem naszego projektu było porównanie i znalezienie najlepszej oferty sieci komórkowej dla uczniów naszej szkoły. Pierwszym etapem naszego projektu było przeprowadzenie i przedstawienie wyników ankiety, z których jasno wynika, że najlepsza sieć według uczniów naszej szkoły to Play. Następnie porównałyśmy oferty sieci Orange, Play i Plus. Najkorzystniej pod względem ceny, zasięgu oraz oferty Internetu, połączeń i smsów wypadła sieć Play. Efekty projektu oraz nasze spostrzeżenia przedstawiłyśmy w postaci prezentacji multimedialnej na lekcji ekonomii w klasie 2b liceum.

-Zuzanna Baran, Anna Urban, Julia Buszta, Anna Ciołek

 

„E-sport?”

Celem naszego projektu było uświadomienie zalet wynikających z e-sportu. W tym celu przeprowadziliśmy ankietę, z której wynika że większość ankietowanych wiedziała co kryje się za pojęciem e-sportu, ponieważ gry komputerowe zyskują na popularności wśród uczniów, dla wielu z nich jest to pasja. Zorganizowaliśmy również turniej w FIFĘ 18 na Xbox One S, którego użyczył Marcin Jucha. Aby poinformować wszystkich o turnieju na ‘fanpejdżu’ naszej szkoły zamieściliśmy ogłoszenie. Przygotowania do turnieju rozpoczęliśmy od losowania, które wyłoniło drabinki turniejowe. Każdy uczestnik losował karteczkę z numerkiem, który oznaczał miejsce w tabeli. Uczestnicy mieli też prawo wyboru drużyny, którą będzie grał. Turniej odbywał się codziennie na długich przerwach. Zwycięzca meczu przechodził do następnej rundy, przegrany zaś żegnał się z turniejem. Cieszymy się, że zainteresowanie turniejem wśród uczniów jest spore. Dla zwycięzcy przewidzieliśmy nagrodę w postaci słuchawek, wręczymy ją osobiście podczas zakończenia roku szkolnego.

-Marcin Jucha, Marek Wróbel, Patryk Sigda, Eryk Lorenc, Patryk Mach