EDUKACJA POPRZEZ TEATR

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Gimnazjum ZS w Żołyni z dużym zainteresowaniem przyjęli ofertę spektakli Teatru Współczesnego z Krakowa. Propozycje inscenizacji dla szkół dotyczyły tematyki mitologicznej i literatury fantasy.

Adaptacja sceniczna mitów greckich i rzymskich odbyła się 1 grudnia 2017 roku w MCK  w Leżajsku. Tę pełną przygód opowieść obejrzało  48 uczniów naszej szkoły. Mityczni herosi wraz z boginiami oraz dziwnymi stworami, w klasycznej inscenizacji, próbowali okiełznać swoją antyczną naturę i opowiedzieć widzom historie w przystępny i zabawny sposób przy akompaniamencie autorskich piosenek. Taka forma jak najbardziej przemawiała do młodego widza.

Kolejny spektakl zatytułowany „Hobbit” odbył się 23 lutego 2018r. również w Leżajsku.  W tym dniu także liczna grupa młodzieży (44 osoby) pragnęła zaspokoić  ciekawość, w jaki sposób aktorzy zaprezentują przygody dobrze znanego im hobbita - Bilbo Bagginsa. 

Jak wynika  z opinii uczniów reżyser inscenizacji  oraz aktorzy nie zawiedli, choć adaptacja fragmentu utworu Tolkiena wydawała się przedsięwzięciem karkołomnym. Widzowie mieli szansę obejrzeć przygody ulubionego bohatera zaprezentowane w zupełnie nowy sposób. Żywiołowy spektakl ubogacony charakterystycznymi strojami postaci i wymyślną scenografią poruszał wyobraźnię odbiorców i uwydatniał humor brytyjskiego pisarza. W sposób barwny i humorystyczny opowiadał również o naszym świecie, w którym jak w baśni toczy się walka dobra ze złem.

Teatr jest ważnym elementem edukacji w rozwijaniu osobowości uczniów. Daje możliwości do podejmowania z nimi dyskusji na temat wartości i postaw. Uwrażliwia na piękno słowa mówionego, wyzwala przeżycia estetyczne.  Uczniowie mają szansę na kształcenie nawyku uczestnictwa we właściwy sposób w wydarzeniach kulturalnych z uświadomieniem, iż tradycja kulturalna jest ważnym składnikiem współczesności. Zadowalający jest fakt, że uczniowie naszego gimnazjum chętnie korzystają z formy lekcji teatralnej.

Barbara Tkacz